شنبه 31 شهریور 1397
| |
تاریخ 1396/07/15         ساعت 08:38:46     گروه خبری تعزیرات

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در حاشیه دیدار با رئیس سازمان تعزیرات حکومتی این سازمان را در کاهش سرعت قاچاق موثر عنوان کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تعزیرات حکومتی، محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس و دبیر هئیت رئیسه مجلس دهم شورای اسلامی در حاشیه دیدار با جمال انصاری معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، در مورد وضعیت این سازمان در مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: این سازمان در کنترل قاچاق در کشور نقش کلیدی و محوری داشته و عملکرد سازمان در مورد پرونده هایی که وارد آن شده است، نشان دهنده تاثیر سازمان در کاهش قاچاق بوده است.
وی با اشاره به اینکه شرایط فعلی را مدیون ساختارهای موجود هستیم، اظهار داشت: سازمان تعزیرات حکومتی هم در کاهش سرعت قاچاق موثر بوده است بنابراین وجود این سازمان و سایر سازمان هایی که باعث قبح قاچاق می شوند، ضروری است.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس مجلس دهم شورای اسلامی افزود: مشکل ساختاری این است که نسبت عملکردمان با آنچه در واقعیت اتفاق افتاده فاصله زیادی دارد و با وجود تلاش مجاهدانه ای که در سازمان تعزیرات انجام می گیرد اما این رویکرد پرونده محوری در اقتصاد ایران کافی نیست چراکه اقتصاد ایران بزرگ است و همین راه های فساد آن را بیشتر می سازد بنابراین با الزامات خوبی که در قانون دیده شده و به تصویب رسیده است باید با وضعیت روز دنیا پیش برویم.
وی تصریح کرد: تا اقدامات اقتصادی شبکه ای نشود و امکان رصد آن وجود نداشته باشد؛ امکان ارائه تحلیل جامعی از وضعیت قاچاق فراهم نیست و مردم شاهد هستند که آمارهای متناقضی از کشفیات قاچاق و رسیدگی ها وجود دارد اما به نظر من این آمارها متناقض نبوده بلکه تناقض نمایی آمارها محصول عملکرد جزیره ای دستگاه های مسئول است و آمار هر دستگاه برآیند صحنه اقتصادی کشور نیست بلکه نشان دهنده عملکرد هر سازمان است.
عضو هئیت رئیسه مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای تحلیل زیرپوستی وضعیت قاچاق نیاز به اطلاعاتی است که مبتنی بر تمام اقتصاد کشور باشد، تصریح کرد: اقتصاد زیرمینی در اکثر کشورها تاثیر بیشتری بر اقتصاد کشور دارد و برای اینکه وضعیت تاثیر اقتصاد زیرزمینی و نفوذ آن بر کشور را کنترل کنیم باید رصد و مانیتورینگ جامعی داشته باشم.
وی اظهار داشت: سازمان هایی همچون تعزیرات حکومتی مانند سایر دستگاه های مبارزه با قاچاق به خوبی عمل می کند اما وضعیت اقتصاد کشور بر عملکرد آنها بی تاثیر نیست و حتی ممکن است منجر به مبارزه با خرده متخلفان شود بنابراین باید وارد اقتصاد شبکه ای و یک ویترین شیشه ای بشویم.
وی خاطر نشان کرد: تمام کشور باید اجماعی برای تبدیل نظام زیست کشور به یک نظام شبکه ای داشته باشد و از ظرفیت های فضای مجازی برای پیشرفت زندگی استفاده کنند و این موجب می شود که همه اقدامات به صورت مجازی و اینترنتی قابل انجام باشد و حتی اقتصاد نیز تحت تاثیر این موضوع قرار می گیرد و مردم فعالیت های اقتصادی خود را به صورت مجازی انجام می دهند و کالا را درب منزل خود تحویل می گیرند که این موضوع به عنوان شبکه ای شدن اقتصاد خردشناخته شده است.
این نماینده مردم با بیان این مطلب که نیازمند مدیریت واحد در مهندسی اقتصاد، کسب و کار و اقتصاد خرد هستیم تا وارد رخدادهای اقتصادی بین المللی بشویم، گفت: اگر این الزامات زیرساختی فراهم شود عدالت از شعار به نظام سازی برای عدالت منجر می شود. عدالت پشت درهای شفافیت است. اگر شفافیت بر جامعه حاکم شود عدالت تبدیل به یک سیستم خواهد شد و مردم مزه عدالت را خواهند چشید.
وی افزود: در کشور ما زیرساخت های این مساله فراهم است و حتی قانون مبارزه با قاچاق نیز در همین راستا است و امیدواریم با تغییراتی که در وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی شاهد هستیم، هرچه زودتر اصلاحات لازم هم به صحن بیاید و عزم عمومی نیز به دنبال مهندسی واحد در حوزه های گمرک، تراکنش های مالی و سایر نظامات مجوزها باشد تا به هدف برسیم که نفع آن را قطعا عموم مردم خواهند برد.
 
 
 
نظرات کاربران
نظرشما
نام :
آدرس صندوق الکترونیکی :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :