Alternate Text
یکشنبه 22 تیر 1399- 07:12
بیانیه سازمان تعزیرات حکومتی

سخنرانی وزیر دادگستری در جمع کارکنان تعزیرات استان چهارمحال و بختیاری

وزیر دادگستری در دور دوم سفر هیأت دولت به استان چهارمحال و بختیاری در جمع کارکنان سازمان تعزیرات حکومتی استان حضور یافت .
دکتر غلامحسین الهام در این جمع در سخنانی گفت : عملکرد سازمان تعزیرات و آمارها نشان می‌دهد که سازمان تعزیرات حکومتی انگیزه و تحرکی برای خدمت به مردم پیدا کرده است .
ایشان با اشاره به افزایش پرونده‌ها در این سازمان تصریح کرد : افزایش پرونده‌های ورودی مطلوب نیست ، این موضوعی است که در جامعه واقعیت دارد و اجتناب‌ناپذیر است ، مهم این است که به موقع ، در زمان و سرعت مناسب و با برخورد عادلانه با ناهنجاریها و پدیده‌های مخل به حقوق ، آسایش و امنیت اقتصادی مردم برخورد شود .
تعزیرات حکومتی هم ضرورتش محسوس است و هم نسبیتش با دستگاه قضایی و اجرایی تعریف شده است ، به طوریکه امروز این سازمان از حالت ثانویه به یک حالت اولیه تبدیل شده و در حد ضرورتهای خودش به عنوان یک نهاد حکومتی فعال خواهد بود .
در ادامه به حمایت‌های دستگاه قضایی و مجمع تشخیص مصلحت نظام اشاره کرد و گفت : ریاست محترم دستگاه قضایی هم در جهت حسن عمل و هم در جهت سیاست قضازدایی نسبت به سازمان تعزیرات حسن نظر و همکاری خوبی دارند .
دکتر غلامحسین الهام کار در سازمان تعزیرات را شبه قضایی و داوری دانست و اظهار داشت : چارچوب کار در سازمان تعزیرات امور حکومتی است ، سیاست‌ها و تصمیماتش کنترل کننده و بازدارنده است و این سازمان وارد حوزه‌های کیفری نخواهد شد .
وی با اشاره به تحصیلات حقوقی و فقهی رؤسای شعب افزود هنگام رسیدگی به یک تخلف حکومتی می‌بایست همانند قضات دستگاه قضایی با دقت ، عدالت درونی ، نگاه تیزبین و شجاعت در تصمیم‌گیری عمل کنند .
این مجموعه کارش قضاوت به معنای قاضی نیست ، ولی شرایط همانی است که قاضی برخوردار است .
احکامی که در سازمان تعزیرات حکومتی صادر می‌شود ، همچنان که تا الآن مورد قبول و اذعان دوستان ما در دستگاه قضایی است که از یک اتقان برخوردار است ، این را باید تقویت کرد .
دکتر غلامحسین الهام در بخش دیگری از سخنانش نظارت دولت بر بازار را ضروری دانست و گفت : در گذشته قیمت ‌گذاری به صورت گسترده در اختیار دولت بوده است ، اما امروزه محدودیت‌های بیشتری در این عرصه وجود دارد که نظارت دولت را هم در اقتصاد بازار و اقتصاد دولتی می‌طلبد .
امروز مردم توقعات ویژه‌ای از دولت دارند و ما باید در سازمان تعزیرات که ابزار نظارت دولت است به این نیاز عمومی پاسخ دهیم .
وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنانش به موضوع مبارزه با قاچاق اشاره کرد و گفت : با وجود قاچاق تولید ملی ما آسیب می‌بیند و وظیفه ما در مبارزه با آن حمایت از تجارت و تولید داخلی است .
ما سالانه یارانه سوخت سنگین برای رفاه مردم و تأمین و رفع بخشی از مشکلات مردم می‌‌پردازیم .
امروز تا زمانیکه یارانه‌ها پرداخت می‌شود باید مراقبت کنیم که توزیع آن در همان جایی باشد که تکلیف ماست . قانون ما را موظف کرده که نباید این سرمایه ملی به جیب یک عده خاصی از راه قاچاق مواد سوختی و توزیع ناعادلانه مصرف شود . لذا مراقبت از توزیع عادلانه در این بخش‌ها حفظ سرمایه ملی است .
وی همچنین با اشاره به جنگ روانی که سود‌جویان در بازار داخلی به وجود آوردند تأکید کرد : سازمان تعزیرات با همکاری وزارت بازرگانی وارد میدان شوند تا فضای جنگ روانی را کنترل و با بخش‌های سودجو به موقع و قاطع برخورد کنند تا با واقع نشان دادن وضعیت بازار یک امنیت از بین برده را اعاده کنیم .
وی تأکید کرد : بازار یک واقعیت آرامی دارد که اگر مردم با آن همراهی کنند احساس امنیت اقتصادی و اجتماعی و حسن رفاه و راحتی خواهند داشت .
بحث تعزیرات تقابل با اصناف نیست ، استفاده از ظرفیت خود اصناف برای مقابله با سودجویان است که ممکن است در خود آن ضعف وجود داشته باشد .
دکتر غلامحسین الهام همچنین گفت : بحث قاچاق ، مبارزه با بازار نیست ، حمایت تولید کننده‌ای است که خود او هم در مبارزه با قاچاق با ما همراه است .
در ابتدای این جلسه آقای مختاری سرپرست تعزیرات حکومتی استان چهارمحال و بختیاری گزارشی از عملکرد این سازمان ارائه کرد .