چهارشنبه 2 مهر 1399
| |
تاریخ 1398/09/09         ساعت 08:11:55     گروه خبری اخبار تعزیرات

اسفنانی گفت: نوسانات نرخ ارز در گذشته سبب کاهش و افزایش قیمت کالاها می شد اما امروز مشاهده می کنیم این تاثیر به مراتب کاهش یافته و مسائل دیگر در تعیین قیمت اهمیت یافته اند.
تصویر

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، برنامه " مناظره " با موضوع چالش های پیش روی مقاومت کالاها در برابر کاهش قیمت ها با حضور دکتر محمدعلی اسفنانی، مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.
محمدعلی اسفنانی در آغاز موضوع عدم تبعیت قیمت کالا از کاهش نرخ ارز در سال جاری را مورد واکاوی قرار داد و گفت : همواره قیمت کالا تابعی از نرخ ارز بود اما بر اساس آنچه که در سال ۹۸ شاهد بودیم ، قیمت کالا و خدمات متناسب با کاهش نرخ ارز تنزل نکرد و حتی در برخی از کالاها افزایش نیز یافت.
وی افزود : از آنجایی که اخیرا افزایش قیمت کالاها بی جهت بوده و رشد ارزش محصولات و خدمات متناسب و تحت تاثیر مستقیم نرخ ارز نبوده است ، کاهش قیمت دلار و سایر ارزها نمی تواند سبب افت قیمت ها شود.بنابراین معیار و شاخص افزایش قیمت کالاها تغییر کرده است و ما باید به دنبال بررسی عوامل دیگر باشیم.
مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران خاطر نشان کرد : گاهی افزایش قیمت کالاهایی مانند شکرهیچ گونه دلیل منطقی ندارد و نمی توان عامل مهمی را برای تغییرات آن در نظر گرفت . درواقع گرانی در خصوص برخی کالاها به دلیل سواستفاده در بازار است.
اسفنانی به مشکلات شبکه توزیع کالا اشاره کرد و گفت : متاسفانه سامانه انبارهای کشور دچار چالش های اساسی است. بسیاری از انبارها در این سامانه ثبت نشده اند و کالاها پس از ترخیص از گمرک به جای ورود و ثبت در سامانه ، به این انبارها وارد و دپو می شوند.
وی در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو با بیان اینکه بر اساس قانون ، سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار مرجع تعیین قیمت کالاست ، تاکید کرد : وقتی یک مرکز توزیع و فروش کالا و خدمات ، مبلغی بالاتر از قیمت اعلام شده از سوی این ومرجع از مشتری دریافت کند وظیفه سازمان تعزیرات این است که ورود پیدا کند و با این تخلف برخورد کند.
مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران عنوان کرد: بالاترین میزان احتکار کالا در سال گذشته رخ داد و سازمان تعزیرات مانع بسیاری از این موارد شد. همچنین میزان انباشت و خرید بیش از نیاز مصرف در بین خانواده ها رواج زیادی پیدا کرد.
اسفنانی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو از فرهنگ مصرف در جامعه انتقاد کرد و گفت : این موضوع که با افزایش قیمت کالا ، مردم بیشتر برای خرید آن ترغیب می شوند ، آسیب جدی به اقتصاد و عرضه کالا وارد می کند. به عنوان مثال با شیوع آنفولانزای حاد پرندگان در سال ۹۶ ، مردم به جای صرفه جویی در مصرف ، برای خرید تخم مرغ به فروشگاه ها هجوم آورند. این رفتار سبب کاهش محصول در بازار و افزایش قیمت آن شد.