چهارشنبه 2 مهر 1399
| |
تاریخ 1398/09/16         ساعت 11:41:50     گروه خبری اخبار تعزیرات

عبدالمجید اجتهادی با بیان اینکه خلاء قانونی برای مبارزه قاچاق بخصوص قاچاق لوازم خانگی وجود ندارد، اظهار کرد: رفتن حرکت به سمت مبارزه نرم افزاری و استفاده از اقداماتی مانند رجیستری موبایل، می تواند مانع قاچاق شود.
تصویر


به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص دلایل تداوم قاچاق لوازم خانگی با عبدالمجید اجتهادی مدیر کل پیشگیری و نظارت قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی به صورت تلفنی گفتگو کرد.
عبدالمجید اجتهادی با تصریح بر وفور قاچاق لوازم خانگی، گفت: عنوان قاچاق سازمان یافته در قانون تعریف دارد و با وجود برخی از ناهماهنگی ها و اعمال نفوذها در قاچاق کالا، نمی توان به طور کلی از واژه سازمان یافته برای قاچاق لوازم خانگی استفاده کرد.
وی بیان کرد: قاچاق لوازم خانگی دلایل مختلفی دارد که یکی از آن ها محدودیت در واردات رسمی این کالا است. همچنین بازار به کالاهای لوازم خانگی نیاز دارد و تقاضا برای آن وجود دارد و در واقع سلیقه مردم برای استفاده از برخی مارک های خارجی لوازم خانگی باعث تمایل قاچاقچیان به ورود لوازم خانگی به کشور به صورت غیر مجاز شده است.
اجتهادی همچنین درباره ورود کالاهای قاچاق اظهار کرد: بسیاری از کالاهای قاچاق لوازم خانگی به صورت «ته لنجی» وارد کشور می شود و به وفور در استان های جنوبی شاهد ورود کالاهای قاچاق به صورت ته لنجی هستیم و این در حالی است که هیچ قانون و مقرراتی تحت عنوان ته لنجی نداریم. ورود کالا به این شکل سبب تشکیل بازارهای بزرگی شده است که قطعا خلاف مقررات قانونی است و علی رغم تمام تلاش ها، موفق به اصلاح این رویه نشده ایم و به نظر می رسد روز به روز این رویه غلط در حال اصلاح است.
مدیرکل پیشگیری و نظارت قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه خلاء قانونی برای مبارزه قاچاق به خصوص قاچاق لوازم خانگی وجود ندارد، اظهار کرد: رفتن حرکت به سمت مبارزه نرم افزاری و استفاده از اقداماتی مانند رجیستری موبایل، می تواند مانع قاچاق شود.