یکشنبه 22 تیر 1399
تعزیرات استان ایلام
| |
واحدهای تابعه

ادارات تابعه استان ایلام

اداره کل تعزیرات حکومتی استان ایلام با چهار اداره تابعه در شهرستانهای دره شهر ، مهران ، دهلران ، شیروانچرداول فعال بوده که ریاست شعبه اول هر شهرستان را روسای ادارت تابعه عهده دار می باشند و با جدیت تمام به تخلفات اقتصادی رسیدگی می نمایند .لازم بذکر است شهرستان مهران دارای شعبه قاچاق کالا و ارز نیز می باشد .

معرفی شهرستانهای استان

شهرستان دره شهر
شهرستان دره شهر با مسـاحت 1480 کیلومتر مربع در شــرق استان ایـلام قرار گرفتـه و فاصـله آن تا مــرکز استان 136 کیلومتر است . این شهرستان دارای 2 مرکز شهری و 3 بخش و 6 دهستان و 96 آبادی دارای سکنه است .
از لحاظ طبیعی دارای ارتفاعات ، رودخانه ها ، قنوات و چشمه های فراوانی میباشد که آب سراب اهالی شهرستان را تامین نموده و برای مشروب کردن اراضی کشاورزی مورد استفاده قرارمی گیرد.
این شهرستان از لحاظ آب و هوایی دارای اقلیم معتدل گرمسیری می باشد و میانگین بارش سالانه در این شهرستان بین 400-250 میلیمتر و متوسط دمای آن از 2 الی 40 درجه سانتیگراد در تغییر است .
از لحاظ پیشینه تاریخی و گردشگری این شهرستان در دامنه کبیر کوه و کنار رودخانه سیمره واقع و دارای آثار باستانی متعددی است . خرابه های دره شهر که بازمانده یک شهر ساسانی است با آثاری از قبیل راهها ، کوچه ها و معابر نظام ویژه ای از شهر دوران ساسانیان است .
وجود تنگه بهرام چوبین ، تنگه و قلعه شیخ ماخو ، پل تاریخی گاو میشان _ پل چم نمشت، قلعه های متعدد و تپه های تاریخی سبکان نشان از قدمت تاریخی و غنای فرهنگی منطقه است .محیط مناسب زیست ، وجود آب آشامیدنی و زراعی فراوان ، وجود زمینهای زراعی مناسب ، اسکان اجباری عشایر و انتخاب شهر دره شهر بعنوان مرکز اداری سیاسی شهرستان در تحولات جوامع شهری ، روستایی و عشایر منطقه نقش داشته اند.
مردم این شهرستان به لهجه های لری و لکی و کردی تکلم داشته و دارای مذهب شیعه اثنی عشری و مسلمان می باشند.
جمعیت این شهرستان در سرشماری سال 1375 حدودا 53501 نفر بوده که این رقم در سال1382 به 61396 نفر رسیده است .
در حاضر دو واحد دانشگاهی (دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور ) در سطح شهرستان فعال می باشد .
آدرس : دره شهر- خ نیروی هوائی -میدان بسیج - ضلع شرقی بلوار شهید بهشتی  -اداره تعزیرات حکومتی دره شهر
شماره تلفن : 08435222775

 
شهرستان مهران
سرزمینی آشنا با درد و رنج ، با مردمانی که از چشمانشان باران فراق عزیز باریده و درختان تنومند امروزش با خون پاک شهدای دیروز آبیاری شده است .آری شهر مهران با آوازه 8 سال دفاع مقدس و خاطره انگیزه ی شجاعت و جانفشانی رزمندگان اسلام و حماسه آزادسازیش که به دستان توانمند رزمندگان که اکثریت از مردم بومی شهرستان و استان بودند در عملیات غرور آفرین «کربلای یک » بار یا رمز ابوالفضل صورت گرفت.
شهرستان مهران با مساحتی حدود 4146 کیلومتر مربع با حدود 230 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و با قومیت کرد جگر گوشه زخم خورده استان و کشور عزیزمان ایران است .
جمعیت مهـران به 57090 نفر می رسـد زمینهای حاصلخیز کشاورزی و همچـنین اسـتقرارش بر شاهراه مقدس عتبات عالیات رونق بخش این شهر مـرزی می باشـد. تعـزیرات حکومتی در این شهر با داشتن اداره ای فعـال و رسیدگی به امر مبـارزه با قاچاق کالا و ارز انجـام وظیفـه می کند که پرسـنل آن از یک رئیس اداره رئیس شعبه ، و یک مسـئول امـور دفتـر تشکیل می شـوند که از پرکارترین شعب منطقه محسوب می شود.
آدرس : مهران- بلوار بسیج - فاز2-اداره تعزیرات حکومتی مهران
شماره تلفن : 08433824737
شهرستان دهلران
شهرستان دهلران دارای 3 بخش : مرکزی _موسیان و زرین آباد بوده و چهار شهر : 1_دهلران 2_موسیان 3_ پهله 4_میمه و شش دهستان را نیز شامل می شود.
شهرستان مرزی دهلران 128 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق داشته و استان خوزستان را در همسایگی خود می بیند .
آب و هوای بسیار گرم و خشک از مشخصه های مهم این شهرستان است که گاه این گـرما از حرارت 50 درجه سـانتیگراد تجـاوز می کند لیکن در شهرهای میمه و پهله هوایی معتدل حاکم است . زمینهای زارعی 200هزار هکتاری ، منابع نفت و گاز کارخانه های گچ و سیمان این شهر را به یکی از قطب های اقتصادی غرب کشور مبدل خواهد ساخت .
جاذبه های تاریخی ، تفریحی و زیارتی فراوان نظیر _آّ بگرم _غار خناش _ قلعه شاخ _ امامزاده ابراهیم قتال و ... این شهر را در زمره شهر سیاحتی کشور قرارداده است .انجام شش عملیات در زمان دفاع مقدس به نامهای فتح المبین _ محرم _والفجر مقدماتی _ والفجر یک و شش _ قدس3 و ظفر 3و ظفر2 خود بیانگر مجاهدتها و پایمردی و استقامت مردمان این شهر مظلوم و شهید پرور است .
اداره تعزیرات حکومتی دهلران در سال 79 از دادگستری دهلران انتزاع و به صورت مستقل انجام وظیفه می نماید . پرسنل این اداره از یک رئیس شعبه که ریاست اداره ریاست اجرای احکام را نیز عهده دار است و یک مسئول امور دفتری و بایگانی تشکیل شده است .
آدرس : دهلران- خ امام - خیابان معلم نبش سعدی جنوبی پایین -اداره تعزیرات حکومتی دهلران
شماره تلفن : 08433720855
شهرستان شیروانچرداول
موقعیت جغرافیایی شهرستان شیروانچرداول با مساحت 2236 کیلومتر مربع در شمال استان ایلام قرار گرفته و فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان 35 کیلومتر است . این شهرستان دارای 2 مرکز شهری ، 3 بخش ،8 دهستان ، 231 آبادی دارای سکنه می باشد .
مراکز شهری :
1_ شهر سرآبله با جمعیت 8678 نفر
2_ شهر لومار با جمعیت 2732 نفر
که مجموعا جمعیت شهری 11410 نفر می باشد .
شهرستان شیروانچرداول از سمت شمال با استان کرمانشاه ، از سمت جنوب با مرکز استان ایلام (شهرستان ایلام ) و از سمت غرب با شهرستان گیلانغرب و ایوانغرب و از سمت شرق با استان لرستان همسایه است .
جمعیت کل شهرستان شیروانچرداول بر اساس آخرین سرشماری رسمی که در سال 75 صورت گرفته بالغ بر 76527 نفر که 57/9 درصد آن در مناطق شهری ، 43/88 در مناطق روستایی و 2 درصد غیر ساکن می باشند و از کل جمعیت استان 59/15 درصد در این شهرستان استقرار دارند . بر اساس آخرین آمار که از بررسی مناطق شهری و روستایی و میزان مهاجرتها بدست آمده است جمعیت شهرستان شیروانچرداول 85000 نفر بوده است که 72458 نفر در مناطق روستایی و 11410 در مناطق شهری و 1132 نفر کوچه رو و غیر ساکن می باشند .
کل جمعیت شهرستان شیعه 12 امامی می باشند .

آدرس : شیروانچرداول - میدان بسیج-اداره تعزیرات حکومتی شیروانچرداول
شماره تلفن : 08434226187