یکشنبه 3 مهر 1401
تعزیرات استان کرمان
| |
آشنایی با استان
آشنایی با آستان
 

استان کرمان با مساحتی معادل 182301 کیلومتر مربع ( 08/11 درصد از مساحت کل کشو ر) اولین استان پهناور کشور می باشد که از شمال به استانهای خراسان و یزد ، از شرق به استان سیستان و بلوچستان ، از غرب به استان فارس و از جنوب به استان هرمزگان محدود می شود. بطوریکه این استان دارای 16 شهرستان( بافت ، بردسیر، بم ، جیرفت ،راور ، رفسنجان، رودبار جنوب،زرند ،سیرجان، شهربابک، عنبر آباد ، قلعه گنج، کرمان ،کهنوج،کوهبنان و منوجان ) 45 بخش ،57شهر ، 142 دهستان و 11449 آبادی مسکونی و غیر مسکونی می باشد و براساس نتایج این مطالعه استان کرمان از نظر شاخص های بهداشتی در ردیف هفتم ، شاخص های آموزشی و فرهنگی در ردیف سوم، شاخص های کشاورزی در ردیف ششم ، شاخص های صنعتی در ردیف نهم قرار گرفته است. همچنین استان در زمینه های بهره وری نیروی کار ، آموزش عالی ، سواد و تولیدات کشاورزی و ارتباطات و حمل و نقل از شاخص های توسعه یافتگی بالایی در سطح کشور برخوردار می باشد.
استان از نظر تولید و توسعه زیر بناها در سالهای اخیر به موفقیت های چشمگیری نائل آمده است، بطوریکه وجود منابع عظیم زیر زمینی در کنار فراهم آمدن زیربناهای توسعه نظیر ارتباطات زمینی ، ریلی و هوائی و شبکه های انتقال نیرو ، زمینه را برای توسعه هر چه بیشتر فراهم آورده است . موقعیت ممتاز جغرافیایی استان از نظر دسترسی به بنادر جنوبی کشور و ارتباط جنوبی و شرقی به مرزهای آسیای میانه و ماوراء قفقاز و اروپا آن را به یک چهار راه مهم ترانزیتی مبدل ساخته است. از مهمترین امکانات و قابلیت های استان در بخش های اقتصادی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
1ـ دارا بودن دو منطقه فعال ویژه اقتصادی سیرجان و بم بعنوان پشتیبانی کننده بنادر جنوبی کشور ( بندرعباس و چابهار ) و منطقه در شرف تاسیس جازموریان حد فاصل شهرستانهای جیرفت و کهنوج.
2ـ بزرگترین تولید کننده و صادر کننده محصول پسته در ایران و جهان به میزان بیش از 200 هزار تن تولید در سال .
3ـ بزرگترین تولید کننده خرما در ایران به میزان 220 هزار تن در سال.
4ـ بزرگترین تولید کننده صیفی جات و جالیز در کشور به میزان 5/1 میلیون تن در سال و مقام اول تولید کشت گلخانه ای در کشور.
5ـ بزرگترین تولید کننده گل محمدی با بیش از 800 هکتار زمین زیر کشت.

جهاد کشاورزی استان کرمان در کل کشور:
محصولات باغی :

      رتبه اول : پسته ـ گردو ـ خرما ـ سنجد
      رتبه دوم : به ـ انجیر ـ گلستانهای محمدی ـ مرکبات
      رتبه سوم : بادام
      رتبه چهارم: خرمالو
      رتبه پنجم: موز ـ زردآلو و قیسی
      رتبه ششم ـ گیلاس
      رتبه هفتم : گوجه درختی ـ آلبالو ـ آلو ـ گلابی ـ توت فرنگی ـ انار
      رتبه هشتم : شلیل و زیتون

محصولات زراعی :

      رتبه اول : خیار
      رتبه دوم : گوجه فرنگی ـ هندوانه
      رتبه چهارم: ذرت دانه ای ـ سیب زمینی ـ یونجه
      رتبه هفتم : دانه های روغنی
      رتبه هشتم : پیاز
 
 وضعیت صنعت و معدن :
استان کرمان به لحاظ وجود منابع متنوع معدنی فلزی و غیر فلزی یکی از قطبهای مهم و اساسی معدنی محسوب می گردد و مقام اول را در کشور دارا و با توجه به گستردگی استان دارای معادن متنوع می باشد.


شامل :

معادن مس ، زغال سنگ ، سنگ آهن ، کرومیت ، سرب ، روی ، تیتانیوم و منگنز می باشد.

اطلاعات سرزمینی :
بر اساس آمار مرکز آمار ایران جمعیت استات برابر با ‌‌۳،۱۶۴،۷۱٨،  درجه استان : 2 مساحت : 182301 کیلومتر مربع تعداد شهرستانها :23 تعداد