شنبه 3 اسفند 1398
| |
تاریخ 1398/05/26         ساعت 14:01:22     گروه خبری اخبار تعزیرات

مدیرکل پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفت: برخی سامانه ثبت گوشی تلفن همراه را از طریق گمرک آزاد گذاشته بودند بطوریکه یک نفر ۱۹هزار تلفن همراه وارد کرده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص قاچاق گوشی همراه با عبدالمجید اجتهادی مدیرکل پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی به روی آنتن رفت.
عبدالمجید اجتهادی در آغاز به رجیستری تلفن های همراه در دو سال گذشته اشاره کرد و بیان داشت: تا کنون این سامانه به خوبی عمل کرده و هیچ گونه مشکلی به وجود نیامده است. اجرای این باعث شده، قاچاق موبایل به صفر برسد و گوشی های تلفن همراه جز از مسیر قانونی، امکان فعال شدن در سامانه رجیستری ندارد.
وی در عین حال درباره علل ورود موبایل به صورت قاچاق، بیان کرد: همچنان قاچاق مسافری تلفن گوشی همراه برقرار است و در این خصوص سال گذشته تعدادی پرونده در سازمان تعزیرات حکومتی با گزارش ستاد تشکیل شد، هر چند بعد از آن پرونده ای در این زمینه تشکیل نشد. برخی افراد، سامانه ثبت گوشی تلفن همراه را از طریق گمرک آزاد گذاشته بودند و تحت عنوان کالای مسافری موبایل وارد می کردند به طوری که یک نفر ۱۹ هزار تلفن همراه به این شکل وارد کرده است.
وی ادامه داد: سازمان تعزیرات با وجود فشارهایی که وارد آمد و اصرار داشتند این گوشی ها ثبت مسافری شده است، اما به این پرونده ها رسیدگی کرد. وقتی با دادستانی کل کشور برای ممنوع الخروج کردن این افراد مکاتبه کردیم، پاسخ دادند برخی از این افراد اصلا گذرنامه ندارند و به خارج از کشور نرفته اند.
مدیرکل پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی بیان کرد: طبق قانون سوء استفاده از مقررات، کالای همراه مسافر و کالاهای مربوط به مبادلات مرز نشینی قاچاق تلقی می شود. در واقع اگر فردی تحت عنوان کالای مسافری، کالایی را وارد می کند اما در حقیقت تجاری است و به گمرک نیز تحت عنوان کالای تجاری گزارش نمی کند، این کالا قاچاق محسوب می شود.
وی افزود: وزارت ارتباطات با توجه به سوء استفاده هایی که از طریق کالای مسافری می شود، تعداد پنج گوشی موبایل را برای هر کارت ملی مجاز می داند. البته وزارت سازمان تعزیرات با این تعداد نیز مخالف است و در جلسه ای که هفته گذشته در کمیسیون دولت تشکیل شد، با این موضوع مخالفت کردیم و اعلام کردیم هر فرد مسافر تعداد کمتری می تواند وارد کند.
نظرات کاربران
نظرشما
نام :
آدرس صندوق الکترونیکی :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :