شنبه 2 مرداد 1400
انگلیسی | نقشه سایت | جستجو
وزارت دادگستری سازمان تعزیرات حکومتی
سال جهش تولید
تاریخ 1398/06/13         ساعت 08:43:25     گروه خبری اخبار تعزیرات

مدیرکل پیشگیری و نظارت مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات با اشاره به احساس نیاز شدید جامعه به خرید کالا، آن هم در شرایط افزایش قیمت ها گفت: بر خلاف تصور با افزایش قیمت ها، اما قاچاق کاهش پیدا نکرده است
تصویر

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، سید عبدالمجید اجتهادی در مصاحبه با رادیو گفت وگو با بیان اینکه قاچاق کالا مسئله ای نیست که بتوان با برخورد فیزیکی با آن مبارزه کرد و به نتیجه در خور توجهی رسید، گفت: مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت ها باعث شده قاچاق افزایش پیدا کند. وزیر صمت به تازگی اعلام کردند بر خلاف تصورشان که انتظار داشتند با افزایش قیمت ارز، قاچاق کالا کاهش پیدا کند، اما چون مردم احساس نیاز به خرید کالا می کنند، این افزایش قیمت نیز سبب کاهش چشمگیر قاچاق کالا نشد.
وی بیان کرد: بخش پیشگیری که در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز یک اصل به آن اختصاص داه شده و محور اصلی محسوب می شود باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. برای پیشگیری در این کار، یکسری سامانه طراحی شده است که برای مبارزه با قاچاق، چاره ای جز اجرا کردن آن ها نیست.
مدیرکل پیشگیری و نظارت مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به اینکه کدهای شناسه کالا و رهگیری موضوع ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق است، عنوان کرد: برای تقابل با قاچاق باید سامانه های مخصوص شناسه کالاهای وارداتی را راه اندازی کنیم. این قانون در دو کالا نهایی شده است. نخست کالا موبایل است که با رجیستری کردن گوشی های تلفن همراه، در حال حاضر هیچ موبایل قاچاقی نداریم. البته تعدادی افراد تحت عنوان موبایل مسافری، تعدادی موبایل قاچاق وارد کرده بودند که جلوی آن نیز تقریبا گرفته شده است.
وی اضافه کرد: در حوزه پوشاک نیز اتفاق مشابهی افتاده است. پوشاک برند را از سال ۹۵ مورد توجه قرار دادیم و از سال بعد برندهایی که کد شناسایی نداشتند را از مغازه ها جمع آوری کردیم و امروز هر پوشاکی که کد شناسایی و رهگیری نداشته باشند، به راحتی شناسایی می شوند و به عنوان قاچاق ضبط می شود و برخورد قانونی صورت می گیرد.
اجتهادی درباره شیوه های مبارزه جدی با قاچاق لوازم خانگی و دیگر کالاهای اساسی نیز گفت: راه اندازی کد شناسایی لوازم خانگی مانند تلویزیون بسیار راحت از کالاهایی مانند پوشاک است.

وی اشاره کرد: یکی از سامانه ها مربوط به موضوع ماده ۱۳ است که اگر اجرایی شود، ریسک کالای قاچاق در کشور بسیار بالا می رود و به راحتی می توان با آن ها برخورد کرد.