جمعه 9 خرداد 1399
| |
تاریخ 1398/06/25         ساعت 10:21:24     گروه خبری اخبار تعزیرات

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: سازمان تعزیرات در صورت برخورداری از اختیارات گذشته نقش مهمی در کنترل، مدیریت و تنظیم بازار و نظارت بر قیمت ها ایفا خواهد کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی،  محمدعلی اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران در برنامه "رویداد" با موضوع افزایش اختیارات سازمان تعزیرات حکومتی در برخورد با کم فروشی و گرانفروشی در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت و گو، در خصوص مأموریت اصلی سازمان تعزیرات گفت: وضعیت بازار کشور از سال ۱۳۶۷ به بعد دچار آسیب شد و با ایجاد مشکلاتی چون احتکار، گرانفروشی و عدم عرضه کالا به مردم مجمع تشخیص مصلحت نظام "قانون تعزیرات حکومتی" را تصویب کرد.
وی افزود: این قانون با انگیزه کنترل بازار، تشکیل مجموعه ای غیر از دستگاه قضایی به عنوان ابزار حاکمیتی در اختیار دولت، حذف اطاله دادرسی و رسیدگی به شکایات مردم در بخش کم فروشی، گران فروشی، احتکار، تقلب و عدم عرضه کالا تصویب شد.
مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران از برگشت اختیارات پیشین به سازمان تعزیرات خبر داد و عنوان کرد: برخی از اختیارات سازمان تعزیرات حکومتی در طول زمان از سازمان گرفته شده و همین مشکلاتی را برای ما در برخی حوزه ها ایجاد کرده است. لذا قرار بر این شده که در لایحه جدید، اختیارات گذشته مجددا به سازمان برگردد.
اسفنانی اظهار کرد: در حال حاضر واحدهای صنفی زیرمجموعه حوزه نظارتی سازمان تعزیرات قرار دارند اما مسئله، اهم و مهم بودن برخی تخلفات است. سازمان تعزیرات در صورت برخورداری از اختیارات گذشته می تواند نقش مهمی در کنترل، مدیریت و تنظیم بازار و نظارت بر قیمت ها ایفا کند.
این مقام مسئول در پاسخ به این پرسش که آیا با بازگشت اختیارات پیشین سازمان تعزیرات در قالب یک لایحه، بازار در کوتاه ترین مدت به ثبات خواهد رسید؟ گفت: این کار در گذشته تجربه شده است، سازمان در مواردی که با قدرت و توان قانونی قابل قبول عمل کرده افزایش اثربخشی آن در کنترل بازار هم مشهود بوده است. اعاده اختیارات گذشته سازمان تعزیرات اثربخشی زیادی خواهد داشت. به عنوان مثال، طبق قانون حاضر، نصب پلاکارد تخلف گرانفروشی در جلوی مغازه در مرتبه چهارم و پنجم مجاز است درصورتیکه اگر این دفعات حذف و همان بار اول تخلف، اعلام شود اثربخشی آن بیشتر خواهد بود.
مدیرکل تعزیرات حکومتی شهر تهران یادآور شد: عده ای سودجو از شرایط اقتصادی ایجاد شده در سال گذشته سوء استفاده کردند و به هر نوع تخلف از جمله گران کردن و گرانفروشی اقدام کردند. امیدواریم لایحه جدید، سازمان حمایت از مصرف کنندگان، ستاد پشتیبانی امور دام، سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف را ملزم به در نظر گرفتن واقعیات جامعه کند تا موجبات گرانی از بین برود.
اسفنانی در خاتمه ابراز داشت: متاسفانه حجم تخلفات در این زمینه به شدت زیاد شده اما ما برای برخورد با هر تعداد تخلف، اعلام آمادگی می کنیم.