جمعه 9 خرداد 1399
| |
تاریخ 1398/06/25         ساعت 10:24:11     گروه خبری اخبار تعزیرات

مدیرکل پیشگیری و نظارت مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات گفت: قاچاق همچنان مقرون به صرفه است و به جای واردات رسمی قاچاق می شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی،  عبدالمجید اجتهادی مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سازمان تعزیرات حکومتی در برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع گرانی کالا و قاچاق در ارتباط تلفنی با از شبکه رادیویی گفت و گو گفت: این تصور که به دلیل کاهش ارزش پول ملی و بالارفتن ارزش دلار نباید قاچاق صورت نگیرد، تصور اشتباهی است.
وی افزود: به عنوان مثال تفاوت قیمت یک یخچال در استان های مرزی مانند بانه و هندیجان و گناوه با تهران به علت بالا بودن قیمت تمام شده واردات رسمی یا قیمت تمام شده تولید کالاهای مشابه در داخل است. بنابراین قاچاق همچنان مقرون به صرفه است و به جای واردات رسمی قاچاق می شود.
مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سازمان تعزیرات حکومتی گفت: کالای قاچاق در استان های مرزی بوشهر و کردستان به وفور وجود دارد. واردات رسمی ممنوع است اما چرا وارد گناوه و بانه و هندیجان می شود؟
این مقام مسئول با اشاره به مثالی در این خصوص گفت: در حال حاضر یک پرونده در استان خوزستان برای ما مشکل ساز شده است. سازمان نوسازی مدارس تعداد زیادی کولر خریداری کرده و با درخواست مناقصه تأکید کرده که باید کالای ایرانی باشد. فردی در این مناقصه برنده شد و تعداد زیادی کولر را تأمین کرده اما پس از پرداخت هزینه و تحویل، سازمان نوسازی مدارس متوجه قاچاقی بودن کولرها و برچسب تقلبی کالای ایرانی شد.
اجتهادی تصریح کرد: متأسفانه تولیدکننده داخلی به جای حسن استفاده از فرصت طلایی تحریم ها و گرانی نرخ ارز، شروع به استفاده غیرقانونی کرده و تلاشی هم برای جلب اعتماد مصرف کننده انجام نداده است.
وی یادآور شد: ما به عنوان سازمان تعزیرات مکرراً با دستگاه های مختلف مکاتبه کردیم که قانون کد شناسه و رهگیری کالا اجرایی شود البته قرار بر این شده که تا پایان سال سامانه های کد شناسایی و رهگیری پیگیری شود.