جمعه 9 خرداد 1399
| |
تاریخ 1398/07/14         ساعت 09:35:38     گروه خبری اخبار تعزیرات

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز از تعیین ضرب الاجل وزیر کشور و نماینده ویژه رییس جمهور در ستاد قاچاق برای برای ایجاد و راه اندازی سامانه های موضوع قانون قاچاق کالا خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، عبدالمجید اجتهادی در مصاحبه با برنامه «رویداد» رادیو گفت وگو در خصوص الزامات به ثمر نشستن قاچاق تا ۷۰ درصد گفت: قطعا با مبارزه فیزیکی امکان پذیر نیست و مبارزه باید نرم افزاری و از طریق سامانه هایی باشد که در قانون مبارزه با قاچاق و در فصل دو تحت عنوان پیشگیری آمده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا مبارزه نرم افزاری تا امروز اتفاق نیفتاده، گفت: یک بحث ایجاد این سامانه هاست که مدت زمانی طول کشید تا آئین نامه اجرایی آن نوشته شد. در سال های اولی که قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز لازم الاجرا شد، یکی دو تا از وزرایی که در دولت نیستند، نامه ای را مکتوب کردند و تقاضا داشتند قانون مبارزه با قاچاق معطل شده و اجرایی نشود. نامه وزرای وقت راه و شهرسازی و صنعت و معدن آقای نعمت زاده در این بین وجود داشت و ما نیز به خوبی پاسخ دادیم.

اجتهادی افزود: ستاد مبارزه با قاچاق نیز وارد میدان شدند و توجیه کردند که چنین چیزی نیست و راهکار مبارزه را می توان در بحث مبارزه ی نرم افزاری ببینیم و پیاده سازی کنیم. دولت بعد از مدت ها آئین نامه های مربوطه را تصویب کرد اما مشکل اساسی برای ایجاد سامانه ها بودجه ای بود.

وی خاطرنشان کرد: مشکل جزیره ای فکر کردن را در بحث سامانه ها داریم. بسیاری سامانه ها ایجاد شده ولی دستگاه ها حاضر نیستند اطلاعات را با هم به اشتراک بگذارند. نیروی انتظامی می گوید حتما ما باید اجازه ستاد کل را بگیریم ولی اقدام بایسته ای که باید صورت گیرد، تا امروز اجرایی نشده است.

در بحث سامانه ها که راه علاج مبارزه با قاچاق است، تنها رجیستری موبایل اجرایی شده که نشأت گرفته از ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق است. بنابراین از منظر قانون هیچ کمبودی نداریم البته قانون مبارزه با قاچاق اصلاحاتی نیاز دارد و امروز جلسه را در خدمت آقای حضرتی و پورابراهیمی هستیم تا لایحه ای که یکی دو سال در مجلس مانده را اجرایی کنیم.

اجتهادی ادامه داد: اگر مجلس تذکرات لازم را می داد، قانون مبارزه با قاچاق بهتر از این اجرا می شد ولی امروز دولت پای کار آمده و وزیر کشور نیز ضرب الاجل تعیین کرده که ارتباط این سامانه ها کامل شود. بنده از دستگاه های نظارتی استمداد می طلبم. البته قوه قضاییه نیز در این خصوص ورود کرده ولی مجلس نیز باید پیگیر فعالیت سامانه ها شود.

در همین رابطه محمد کاظمی، نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: صحبت های آقای اجتهادی را قبول دارم. شاید اصلاحاتی در قانون نیاز باشد. قانون فعلی مبارزه با قاچاق قانون خوبی است و در سال های اخیر شفاف سازی مسئله ای بوده که مردم و نهادها دنبال آن هستند و یکی از مسیرهای اعمال شفافیت، بحث واردات و صادرات است.

وی افزود: مبارزه نرم افزاری به مقدار زیادی موفق بوده. حجم ۱۰ میلیارد قاچاق قبلا ۲۱ میلیارد بوده و امروز حجم ریالی قاچاق از طریق همین مبارزه نرم افزاری قدری کم شده ولی مطلوب نیست. ستاد مبارزه با قاچاق متشکل از مجلس و ریاست جمهوری و قوای دیگر حضور دارند ولی عدم ورود سازمان هایی که باید با ستاد همکاری کنند، منجر به کمرنگ شدن این فعالیت ها شده است.

کاظمی با بیان اینکه دولت باید حضور و ورود خود را در این حوزه افزایش دهد، گفت: در بحث اصلاح قانون مبارزه با قاچاق هیچ مشکلی نداریم. دولت نیز باید نیروی انتظامی و وزارتخانه های مختلف اعم از راه و کشور را دعوت کرده و کمک بخواهد تا با ستاد همراهی کنند و مرزهای جغرافیایی نیز اصلی ترین مشکل هستند که در مسئله قاچاق بی تاثیر نیستند.