دوشنبه 31 شهریور 1399
| |
تاریخ 1399/06/25         ساعت 11:53:18     گروه خبری اخبار تعزیرات

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما یکی از دلایل افزایش تخلفات در حوزه لاستیک را اشکال در مدیریت توزیع عنوان کرد.
تصویر

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، سیدیاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: از ابتدا لغایت 24 شهریورماه سال جاری جمعاً 426 پرونده وارده شامل 298 پرونده در حوزه کالا خدمات و ۱۲۸ پرونده در حوزه قاچاق کالا و ارز با موضوع تخلف لاستیک به سازمان تعزیرات وارد شده است.
وی افزود: در این بازه زمانی تعداد 398 پرونده شامل ۲۶۲ پرونده کالا و خدمات و ۱۳۶ پرونده قاچاق کالا و ارز با موضوع لاستیک مختومه شده است و تعداد پرونده های مانده در حال رسیدگی جمعا 88 پرونده شامل ۶۹ پرونده در حوزه کالا خدمات و ۱۹ پرونده در حوزه قاچاق کالا و ارز می باشد و جمعاً برای 304 پرونده برای ۲۰۸ پرونده کالا خدمات و ۹۶ پرونده قاچاق کالا و ارز صدور حکم شده است.
رایگانی اظهار داشت: متخلفین  پرونده های لاستیک در حوزه کالا و خدمات به پرداخت ۳۹ میلیارد ریال و در حوزه قاچاق کالا و ارز و پرداخت ۳۰ میلیارد ریال یعنی جمعاً 69 میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده اند و همچنین 5 مورد پرونده به دلیل عدم صلاحیت به مراجع ذیصلاح ارسال شده و 69 پرونده با توجه به ارائه مدارک قانونی حکم به برائت صادر شده است.
سخنگوی سازمان تعزیرات اظهار داشت: یکی از مسائلی که باعث بروز مشکل در توزیع لاستیک شده است، اشکال در سیستم مدیریت توزیع است که لاستیک وجود دارد اما متاسفانه در مدیریت توزیع به خوبی عمل نمی شود و حتی در فروشگاه های اعلام شده نیز تفاوت قیمت بین لاستیک ها وجود دارد؛ طوری که همکاران ما در بررسی یک فروشگاه، لاستیک دولتی از 500 هزار تومان تا 700 هزار تومان مشاهده کردند و متاسفانه همان قیمت دولتی اعلام شده نیز رعایت نمی شود.
وی تصریح کرد: مساله دیگر این است که نمایندگی کارخانه ها و عمده فروش ها که کار فروش را مدیریت می کنند نیز تخلفاتی مشاهده شده به عنوان مثال می گویند 200 هزار تومان یا 300 هزار تومان می دهیم و لاستیک ها را بر می داریم و شما نیز دیگر نیازی نیست پولی پرداخت کنید یا برگ سبز ماشین را بیاورید، مهر می زنیم و این مبلغ را به شما پرداخت می کنیم و یا جایی را معرفی می کنند برای فروش لاستیک ها که این موارد تخلف است.
رایگانی خاطر نشان کرد: علیرغم اینکه لاستیک به اندازه نیاز در بازار وجود دارد اما تخلفات مشهود است و باید همان مدیریتی که برای لاستیک سنگین انجام شد تا واسطه ها و دلال ها حذف شده و لاستیک مستقیم به دست مصرف کننده برسد، در این زمینه نیز انجام شود.
وی با اشاره به اینکه در صورت گزارش تخلفات از سوی مراجع ذیصلاح با متخلفان برخورد می شود، اظهار داشت: از انجمن فروشندگان و اتحادیه های توزیعی توقع داریم که تمرکز بر بازرسی و نظارت فروشگاه های مشخص شده را بیشتر کنند تا برخورد لازم با متخلفان صورت پذیرد.