شنبه 29 خرداد 1400
انگلیسی | نقشه سایت | جستجو
وزارت دادگستری سازمان تعزیرات حکومتی
سال جهش تولید
تاریخ 1399/06/15         ساعت 09:35:44     گروه خبری تعزیرات

وزیر دادگستری گفت: از ابتدای دولت یازدهم تا کنون چهار میلیون و ۲۳۸ هزار و ۲۶ پرونده در شعب بدوی تعزیرات حکومتی در حوزه تخلفات کالا و خدمات، بهداشت، دارو و درمان و دامپزشکی و قاچاق کالا و ارز تشکیل شده است.
تصویر

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، سید علیرضا آوایی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار قضایی ایرنا افزود: تعزیرات دارای تشکیلات بسیار وسیع است؛ سه هزار پرسنل و ۴۸۰ شعبه دارد و درمورد پرونده های بسیار مهم حکم صادر می کند.
وی ادامه داد: همه مقاطعی که با نوسانات شدید در بازار مواجه بودیم، تعزیرات خط مقدم بوده و علاوه بر رسیدگی به اموری که طبق قانون تکلیف دارد، خودش در کف بازار حضور داشت و رأی صادر کرد.
آوایی با اشاره به فعالیت گشت های مشترک تعزیرات اظهار داشت: ۹۲ هزار و ۲۰۲ مورد گشت مشترک و تعدد ۳۷۳ هزار و ۸۷۷ بازرسی از سوی گشت ها انجام شده که منجر به تشکیل ۱۳۴ هزار و ۶۹۱ پرونده شده است.
وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: تلاش ما در دولت تدبیر و امید این بود که در تعزیرات ضمن اینکه با نوسانات بازار برخورد شود، مراقبت کنیم تعزیرات گرفتار هیجانات نشود و به خاطر فضای جامعه ظلم نکند.
آوایی با اشاره به اقدامات تعزیرات در پرونده های خودرویی گفت: از ابتدای سال ۹۶ تا پایان مرداد ۹۹ تعداد ۲۴ هزار و ۷۴۰ پرونده وارده و ۱۰ هزار و ۱۴۷ پرونده مختومه در این مورد داشته ایم که متخلفان به پرداخت ۳۲ هزار میلیارد ریال جریمه شده اند و ۱۵۹ هزار میلیارد ریال جزای نقدی وصول شده است.
وی اضافه کرد: تعزیرات اخیرا در هفت هزار پرونده خودرویی با تشکیل اتاق مصالحه و سازش پرونده های شاکیان را رسیدگی کرد و با پرداخت پول یا تحویل خودرو غیر از خودروی ثبت نامی و پرداخت مابالتفاوت، رضایت شکات جلب و پرونده ها مختومه شد و علی رغم اینکه می توانست حکم صادر کند که این احکام منجر به تعطیلی و بیکاری کارکنان می شد، این اقدام را انجام نداد.
وزیر دادگستری با اشاره به رسیدگی پرونده های ارزی در تعزیرات افزود: تعداد هشت هزار و ۲۳۸ پرونده از ابتدای دولت دوازدهم در خصوص عدم ایفای تعهدات ارزی واردکنندگان در قبال دریافت ارز و خدمات دولتی تشکیل و تعداد هشت هزار و ۳۲۶ پرونده مختومه شده است.
آوایی اظهارداشت: احکام هزار و ۱۸۵ پرونده تخلفات واردکنندگان در قبال دریافت ارز دولتی اجرا شده است و با این احتساب رقم چند میلیون دلاری به خزانه دولت برگردانده شد.
وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: تعزیرات ظرفیت و توان داشت خصوصا در مقاطع حساس به کار گرفت تا در این فضا ولو کسی مرتکب خلاف شده است، بیش از آنچه مرتکب شده، مجازات نشود.