یکشنبه 3 مهر 1401
انگلیسی | نقشه سایت | جستجو
تاریخ 1401/05/24         ساعت 09:38:27     گروه خبری تعزیرات

یک شرکت بسته‌بندی که تبلیغات گسترده‌ای در حوزه مواد غذایی دارد به پرداخت 12 میلیارد تومان در یک پرونده جریمه شد.
تصویر

به گزارش اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات حکومتی، احمد اصانلو در آئین گرامیداشت روز خبرنگار با بیان اینکه یک شرکت بسته‌بندی مواد غذایی 10 هزار تن برنج وارداتی با ارز دولتی که برای تنظیم بازار وارد شده را با فروش اجباری به صورت کلان عرضه می‌کرد، گفت: پس از کشف این تخلف مشخص شد؛ این شرکت در توزیع 6 هزار تن شکر هم تخلف مشابهی دارد.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی افزود: این شرکت که تبلیغات گسترده‌ای در حوزه موادغذایی دارد در سال گذشته 70 تخلف و پرونده تعزیراتی داشته که این حکایت از آن است که هزینه تبلیغات را با گرانفروشی از جیب مردم پرداخت شده است.

اصانلو به برخورد قاطع با متخلفان تاکید کرد و مبارزه با اخلالگران را خط قرمز دولت سیزدهم دانست.

معاون وزیر دادگستری در مورد افزایش شکایات مردمی از قیمت بلیت‌های هواپیمایی، گفت: همه مدیران واحدها و شرکت‌های هواپیمایی به تعزیرات دعوت و مقررات قانونی برای آن‌ها تبیین شده است.

وی با اشاره به اعلام مبلغ ۶ میلیون تومان برای بلیت عتبات عالیات توسط وزیر راه و شهرسازی، گفت: رقم اعلام شده، ملاک ما قرار می‌گیرد و اگر بلیت بالاتر از این عدد فروخته شود از سوی تعزیرات برخورد قاطع خواهد شد.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی درباره قیمت بلیت پروازهای داخلی، اضافه کرد: متوجه شدیم که برخی شرکت‌های هواپیمایی، بلیت‌ها را به صورت چارتر در اختیار آژانس‌های مسافرتی قرار داده و آن‌ها هم به اشخاص دیگر واگذار می‌کنند و در این فرآیند دو شرکت هستند که حجم عمده‌ای از بلیت‌ها را به صورت چارتر می‌گیرند.

وی بابیان اینکه یکی از این شرکت‌ها از محل فروش چارترها، ۱۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته است، گفت: پرونده این دو شرکت، خارج از نوبت در جریان رسیدگی قرار دارد.

معاون وزیر دادگستری در مورد پروازهای خارجی، گفت: طبق مقرراتی که از گذشته وجود دارد، سازمان هواپیمایی رسماً اعلام کرده که اساساً پروازهای خارجی مشمول قیمت‌گذاری نیست بلکه تابع عرضه و تقاضا است اما ما اعتقاد داریم این موضوع مانع نظارت بر ضوابط قیمت‌گذاری نیست.

مقام عالی سازمان تعزیرات در پاسخ به سؤالی درباره تخفیف‌های غیرواقعی فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: در دو ماه اخیر بیش از ۵۰ فروشگاه زنجیره‌ای در سراسر کشور پلمپ شدند و حتی در استان اصفهان یک فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای را که توسط یک جریان خاص اقتصادی-سیاسی حمایت می‌شد؛ پلمپ کردیم.

وی در مورد ورود تعزیرات و نظارت بر فروشگاه‌های اینترنتی، گفت: در فروشگاه‌های اینترنتی به صورت کالا به کالا نظارت در حال انجام است و 2 فروشگاه معروف اینترنتی به دلیل گران‌فروشی محکوم شدند و اخیراً یکی از این فروشگاه‌ها به ۱۴ میلیارد تومان محکوم شده است.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی اضافه کرد: شعب پرونده‌های مهم و ملی پس از برگزاری گشت مشترک با بازرسان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از ۱۲۹ واحد تولیدی محصولات لبنی برای ۱۹ واحد لبنی متخلف، پرونده تشکیل دادند و در مجموع ۱۰ پرونده منجر به صدور رأی محکومیت به ارزش ۱۵۶ میلیارد تومان شد و ۹ پرونده دیگر همچنان در جریان رسیدگی قرار دارد.

به گفته اصانلو پلمپ 12 هزار واحد صنفی و همچنین ثبات قیمت و اینکه واحدهای صنفی بدون اجازه وزارت صمت و سازمان حمایت برای کالاها افزایش قیمت ندارند؛ حاکی از اثرگذاری مصوبه سران قوا بوده است.

در پایان این مراسم، از خبرنگاران حوزه تعزیرات حکومتی به پاس یک سال زحمات بی‌دریغ و خالصانه در فرآیند آگاهی بخشی و مطالبه گری حقوق مردم با اهدای لوح تقدیر شد.