چهارشنبه 3 بهمن 1397
تعزیرات استان سیستان و بلوچستان
| |
واحدهای تابعه

سیستان وبلوچستان ، استانی برخوردار از ذخائری ارزشمند اما ناشناخته

استان سیستان وبلوچستان با وسعتی معادل 502/187 کیلومترمربع پهناورترین استان کشور است که بین 25 درجه و 3 دقیقه تا 31 درجه و 28 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و 58 درجه و 50 دقیقه تا 63 درجه و 21 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است . از نظر همجواری با سایر مناطق در جنوب شرقی ایران با داشتن حدود 300 کیلومتر مرز آبی و 1800 کیلومتر مرز خاکی از شمال به استان خراسان و کشور افغانستان ، از مغرب به استان کرمان و هرمزگان ، از جنوب به دریای عمان و از مشرق به کشورهای پاکستان و افغانستان محدود می شود . از لحاظ طبیعی استان شامل دو قسمت جداگانه ، به نامهای سیستان و بلوچستان است .

سیستان :

در شمال استان واقع و منطقه مسدود و مسطحی است که از آبرفت های رودخانه هیرمند بوجود آمده و در پست ترین نقطه آن چند دریاچه آب شیرین وجود دارد که بزرگترین آنها دریاچه هامون در نزدیکی مرز ایران و افغانستان است . در سیستان ارتفاع عمده ای وجود ندارد جز کوه خواجه در حاشیه دریاچه هامون در مغرب زابل که ارتفاع متوسط آن حدود 900 متر از سطح دریاست . منطقه سیستان با مساحت 197/15 کیلومتر مربع از شمال و شرق به کشور افغانستان ، از جنوب به شهرستان زاهدان و از مغرب و شمال غربی به دشت لوت و شهرستان نهبندان استان خراسان جنوبی محدود می شود . هوای سیستان خشک و دارای رطوبت کم و تبخیر زیاد می باشد . بادهای 120 روزه سیستان یکی از مشخصه های مهم آب و هوایی منطقه بوده و خشکسالی ها و سیل های ادواری از دیگر ویژگیهای اقلیمی این سامان است . حرارت هوای سیستان در تابستان تا بالای 40 درجه می رسد اما زمستان هایی معتدل دارد .مردم سیستان اکثرا شیعه اثنی عشر هستند هر چند اقلیتی نیز پیرو مذهب تسنن حنفی و شافعی می باشند . از نظر تقسیمات سیاسی سیستان شامل دو شهرستان زابل ، زهک و پنج بخش بنام های مرکزی ، شیب آب ، پشت آب ، میانکنگی ، شهرکی و نارویی و 17 دهستان با 908 روستای مسکونی و 561/334 نفر جمعیت با تراکم 22 نفر در هر کیلومتر مربع می باشد .

در حال حاضر اداره تعزیرات حکومتی زابل در خیابان فردوسی نبش فردوسی 3 و شماره تلفن 2225094 – 0542 واقع شده و دارای 2 شعبه بدوی و یک شعبه ویژه رسیدگی به جرائم قاچاق کالا و ارز می باشد .

بلوچستان :

منطقه وسیعی است که در شمال آن کویر لوت و حد جنوبی آن دریای عمان است . بلوچستان دارای طبیعت کوهستانی است و اطراف آنرا کوههای متعدد فراگرفته است . از ارتفاعات معروف آن تفتان است که نزدیک چهارهزار متر ارتفاع دارد . بلوچستان دارای هوایی نسبتا گرم است و نزولات جوی آن ناچیز می باشد . بلوچستان از کلمه "بلوچ" و "ستان" به معنای جا و منطقه تشکیل شده است یعنی جا و منطقه ای که بلوچ ها در آن سکونت دارند . شهرستان های منطقه بلوچستان شامل ایرانشهر ، چابهار ، خاش ، زابل ، سراوان ، نیکشهر ، سرباز و کنارک می باشد که در ادامه به اختصار چند شهرستان را معرفی می کنیم :

1-ایرانشهر :

این شهر در قسمت مرکزی بلوچستان در فاصله 365 کیلومتری زاهدان واقع شده است . ایرانشهر یکی از شهرهای قدیمی ایران است که قبلا فهره یا پهره (به معنای شهر بزرگ ) و یا فهرج نامیده می شد . ایرانشهر بر خلاف دیگر سرزمین های خشک و سوزان بلوچستان ، پر آب و زمینهای آن برای کشاورزی مساعد است و از مهمترین محصولات مهم آن خرما ، گندم ، باقلا ، مرکبات ، موز ، برنج ، انبه و ذرت است . این شهرستان بزرگترین شهرستان استان بوده که با 105/42 کیلومتر مربع وسعت 456/295 نفر جمعیت را در خود جای داده است . آب و هوای ایرانشهر گرم و خشک و سوزان بوده و حداکثر درجه حرارت در تابستان 51 درجه و در زمستان به صفر درجه سانتیگراد می رسد . اداره تعزیرات حکومتی شهرستان ایرانشهر با داشتن دو شعبه بدوی و یک شعبه ویژه قاچاق کالاوارز در خیابان فردوسی خیابان دانش واقع شده و تلفن 2227040 – 0547 آماده پاسخگویی به شهروندان محترم می باشد .

2-چابهار :

 شهرستان چابهار با وسعت 21 هزارکیلومتر مربع در منتهی الیه جنوب شرقی ایران قرار دارد که از شرق به کشور پاکستان، از شمال به نیکشهر و ایرانشهر ، از غرب به استان هرمزگان و از جنوب به ساحل دریای عمان محدود است . این شهرستان حدود 140 کیلومتر مرز خاکی با کشور پاکستان و 300 کیلومتر مرز ساحلی با دریای عمان دارد که جمعیتی بالغ بر 155 هزار نفر را در خود جای داده است . چون این بندر در نزدیک مدار رأس السرطان و منطقه استوایی قرار گرفته تغییرات دما در فصول مختلف در آن بسیار کم است . فصول پائیز و زمستان در این منطقه چندان محسوس نیست بدین جهت برگ ریزان پاییزی کمتر به چشم می خورد و درختان نسبتا سبزی خود را از دست نمی دهند. چون چهارفصل این منطقه حالت بهاری دارد به چهار بهار معروف گشته که بتدریج به صورت چابهار تغییر نام داده است . آب و هوای چابهار از نوع گرم و بیابانی است که قسمت های کناری بعلت همجواری با دریا از رطوبت بیشتری برخوردار است . بعلت عدم توجه به کشاورزی و باغداری درآمد اکثر مردم از طریق ماهیگیری و دامداری و صنایع دستی تأمین می شود . ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار در سال 1370 عامل مهمی در عمران و آبادانی ، رشد و توسعه اقتصادی ، ایجاد اشتغال سالم و مولد و سرمایه گذاری و افزایش درآمدهای عمومی در این شهرستان بوده است . اسکله های شهید بهشتی ، شهید کلانتری و شهدای هفتم تیر و وجود 10 بندر صیادی تأسیسات بندری و صیادی این شهرستان را تشکیل می دهند . در شهرستان چابهار اداره تعزیرات حکومتی با یک شعبه بدوی و یک شعبه ویژه قاچاق کالاوارز مستقر در گلوگاه شهید یدالهی فعال بوده و اداره مذکور در خیابان هیرمند هیرمند 1 پلاک 2 واقع و تلفن آن نیز 3334332 – 0545 می باشد .

3- خاش

این شهرستان در جنوب زاهدان و در فاصله 189 کیلومتری آن قرار دارد . خاش شهری است قدیمی و تاریخ پیدایش آن به پیش از حکومت نادر می رسد . در منطقه خاش دشت های وسیع و حاصلخیزی وجود دارد از قبیل گوهر کوه ، تخت رستم و سیاه رشکک اما چون دارای رودخانه مهمی نیست آبیاری کشتزارها بوسیله بیش از 100 رشته قنات و چندین چاه عمیق و نیمه عمیق انجام می گیرد . خاش خوش آب و هواترین منطقه استان به شمار می آید زیرا ارتفاع آن نسبت به سایر شهرستان های استان بیشتر است و مرتفع ترین قله بلوچستان یعنی تفتان در نزدیک و در سمت شمال آن قرار گرفته است . قله آتشفشانی تفتان با ارتفاع 4050 متر در 50 کیلومتری شمال شرق خاش واقع است که دائما از دامنه های آن بخار گوگرد خارج می شود .

اداره تعزیرات حکومتی شهرستان خاش در خیابان شهید بهشتی روبروی نمایندگی سایپا ساختمان جهاد قدیم طبقه دوم واقع شده و با تلفن 4225758 – 0543 و داشتن یک شعبه بدوی و یک شعبه قاچاق کالاوارز در خدمت شهروندان می باشد .

4- سراوان

سراوان شرقی ترین شهر استان است که در 352 کیلومتری شهرستان زاهدان قرار دارد . از جنوب و مشرق به پاکستان ، از مغرب به ایرانشهر و از شمال به خاش محدود است . آثار و بناهایی که در این منطقه بدست آمده مربوط به دوران پیش از اسلام می باشد . اکثر اهالی آن به زبان بلوچی تکلم نموده و اهل تسنن می باشند . آب و هوای آن در تابستان گرم و خشک و در زمستان معتدل است . بسیاری از روستاهای اطراف سراوان دارای خاک مرغوب و خوبی است که با بهره برداری از آن کوزه گری و سفال سازی در این روستاها خاصه در ناحیه کلپورگان رونق یافته است . محصولات کشاورزی این شهرستان شامل گندم ، جو ، انار ، انگور ، برنج ، یونجه ، حبوبات و خرماست . درسراوان آثار و بناهایی بدست آمده که مربوط به پیش از اسلام است و قدمت تاریخی این شهر و اطراف آنرا نشان می دهد . تعزیرات حکومتی شهرستان سراوان فاقد اداره بوده هر چند تشریفات اولیه اداری برای تأسیس آن در حال انجام است لکن رسیدگی به پرونده های تخلفات تعزیراتی در این شهرستان با اعزام رئیس شعبه در قالب مأموریت اداری انجام می شود .

5- نیکشهر

 این شهرستان در فاصله 715 کیلومتری زاهدان و در جنوب بلوچستان قرار داردکه از شمال و شمال شرقی به ایرانشهر ، از جنوب و جنوب شرقی به چابهار ، از غرب به استانهای کرمان و هرمزگان محدود است . این شهرستان با داشتن حدود 85/5 نفر در هر کیلومترمربع از نواحی کم نفوس ایران است و از ویژگیهای اساسی آن ترکیب قومی و ایلی است . در حدود 50 درصد از جمعیت به کار کشاورزی و دامداری اشتغال دارند و بدلیل دارا بودن آب و هوای گوناگون همه گونه درختان سردسیری و گرمسیری در آن یافت می شود . بخشی از فعالیت های کشاورزی این شهرستان را باغداری تشکیل می دهد که کاشتن درخت خرما متداول است . شهرستان نیکشهر از نظر منابع زیرزمینی تا اندازه ای غنی است و تاکنون در خصوص ذخایر نفتی از سوی کارشناسان داخلی و خارجی بررسی هایی بعمل آمده است .تعزیرات حکومتی در این شهرستان نیز فاقد اداره میباشد و امور پروند ه های تعزیراتی آن از طریق اداره تعزیرات حکومتی شهرستان چابهار صورت می گیرد .