چهارشنبه 3 بهمن 1397
تعزیرات استان یزد
| |
واحدهای تابعه
 
 
 
شهرستان اردکان:

شهرستان اردکان باوسعت بیش از بیست وسه هزار کیلومتر مربع وارتفاع هزار وسیصد متر از سطح دریا، در شصت کیلو متری شمال غرب استان و در حاشیه کویر نمک قرار دارد ودارای 61717 نفر جمعیت است. گفته شده است اردکان در قرن هفتم ه.ق در (زردک) (قدیمی ترین آبادی این منطقه) بنا شده است. این شهرستان دارای سه بخش (مرکزی)، (خرانق) و (عقدا) است. مرتفع ترین قسمت این شهرستان قله (میل) و پست ترین ناحیه آن کویر (سیاه کوه) است.
آب وهوای اردکان عمدتا صحرایی است. کمی نزولات جوی،بالا بودن میزان تبخیر، پدیده بیابان زایی و حرکت شن های روان از ویژگی های خاص این منطقه است. بیشتر مردم این منطقه به کشاورزی وباغدای شتغال دارند.

»» مراکز تاریخی :

مسجد جامع اردکان، مسجد زیر ده،تکیه بازار نو، امام زاده میر سید محمد (ع)، موزه مردم شناسی
امام زاده سید نورالدین(ع)، چهار سوق، آب انبار دو راه، آب انبار قلعه، تکیه بازار نو، سنگ قبر ملا عارف، ومراکز مذهبی زرتشتیان عبارت از: پیر شاه اشتاد ایزد، پیر شاه تشرایزد، پیر شاه مهر ایزد، پیر شاه مراد، پیر شاه فریدون، پیر هریشت، پیر سبز چک چک، زیارتگاه پارس بانو و.....

شهرستان بافق:

این شهرستان با مرکزیت شهر بافق، در فاصله یکصد وبیست کیلومتری جنوب شرقی یزد و در ارتفاع 927 متر از سطح دریا قرار دارد. وسعت این شهرستان 15298 کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از 41835 نفر است و از دو بخش وشش دهستان تشکیل شده است.
به علت وجود درختان خرما در این منطقه، صنایع دستی وابسته به نخل در این شهرستان رونق فراوان دارد. همچنین این شهرستان به لحاظ وجود معادن غنی بسیار حایز اهمیت بوده وشغل بسیاری از مردم آن معدن کاری است.

»» مراکز تاریخی :

امام زاده عبد الله(ع)، مسجد جامع، مسجد سر استخر، تپه های قاضی میر جعفر، مسجد امام حسین(ع)، مسجدچهارده معصوم(ع)، حسینیه امام زاده،

شهرستان ابرکوه:

مسجد حاج حسین و...
شهرستان ابرکوه با وسعت 5641 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 41000 نفر در یک صد و چهل کیلومتری غرب شهرستان یزد قرار دارد. مرکز این شهرستان، شهر ابرکوه با وسعت شش کیلومتر مربع است وبیشتر اهالی ان به کشاورزی اشتغال دارند.
ابرکوه یکی از شعب راه ابریشم است که در گذشته آباد وپرجمعیت بود. نام آن در منابع قدیم وجدید به صورتهای (ابرقو)،(ابرقویه)،(برقوه) و(درکوه) آمده است. در نزدیکی ابرکوه تپه های سیاه رنگی وجود دارد که به آن تل (خاکستر) نیز می گویند. برخی از مردم معتقدند که آتش (ابراهیم ع) در این مکان افروخته شده وعده ای نیز آنها را به آتش (سیاوش) نسبت می دهند.
اگر چه این روایت جنبه افسانه دارد ،اما (سرو پنج هزار ساله) ابرکوه نشان از قدمت ودیرینگی این شهر میدهد.
 
»» مراکز تاریخی

گنبد عالی،مزار پیر حمزه سبز پوش،مقبره حسن بن کیخسرو، گنبد سیدون وگنبد گل سرخی، قطبیه، مسجد حاجی کامل، امامزاده احمد ابن جعفر(ع)، مناره های مسجد نظامیه، مسجد جامع ابرقو، مسجد بیرون یا مسجد امام رضا (ع)، پریشک یا پیر صدق، پیر حسین، مقبره اشرف الدوله حسن بن شمس الدین مهر، امام زاده عباس، یخچال دوره قاجاری، تل های خاکستری،بی بی سارا خاتون، بناهای کوه صفه، بادگیرها، محله های قدیمی چون: درقلعه، بنادان، جرمدین، صفاییه، جهانستان، دروازه میدان، گل کاران،


شهرستان صدوق:

شهرستان صدوق با وسعت 5486 کیلومتر مربع در شمال غربی استان قرار دارد. جمعیت این شهرستان در سال 1375 بالغ بر 27924 نفر بوده است. مرکز این شهرستان اشکذر است و دارای دو بخش مرکزی و خضرآباد و سه دهستان است.

»» مراکز تاریخی :

مجموعه حجت آباد وزیر شامل: حمام، آب انبار و بازار، مجموعه سلطانیه در بندآباد، مسجد ریگ، مسجد امیرالمؤمنین زارچ، مجموعه تاریخی ندوشن و ...

شهرستان مهریز:

شهرستان مهریز در سی کیلومتری جنوب شهرستان یزد و در همسایگی شهرستان تفت ، بافق ، خاتم و استان کرمان قرار دارد. این شهرستان با وسعت 14684 کیلومتر مربع، دارای جمعیت بیش از 45770 نفر می باشد.
بنای این شهرستان را به مهرنگار دختر انوشیروان نسبت داده اند. به دلیل حاصلخیزی اراضی این شهرستان، بیشتر مردم این منطقه به کار کشاورزی اشتغال دارند. یکی از چشمه های پر آبی که بخش عمده آب کشاورزی منطقه مهریز و یزد را تامین می کند، چشمه زیبا و تماشایی غربالبیز در نزدیکی روستای مذوار است.

»» مراکز تاریخی :

مسجد جامع مهرپادین، مسجد جامع بغدادآباد، مسجد جامع خورمیز، قلعه تاریخی خورمیز، پیرنارکی، کاروانسرای زین الدین، مسجد جامع خونزا یا هنزا، چشمه غربالبیز، سایت تاریخی غربالبیز، مجموعه سریزد شامل : قلعه، کاروانسرا و چاپارخانه، قلعه باغ دهک ، سرو تاریخی منگ آباد، باغ پهلوانپور و ...

شهرستان طبس:

شهرستان طبس با 55464 کیلومتر مربع وسعت ، بزرگترین شهرستان این استان است و در دامنه غربی ارتفاعات شتری در حاشیه کویر نمک قرار دارد و از شمال و شرق با استان خراسان همسایه است. این شهرستان دارای دو شهر و هشت دهستان است و حدود 63400 نفرجمعیت دارد.
آب و هوای طبس گرم و خشک و کویری و از لحاظ پوشش گیاهی و جانوری فقیر است. مرکز طبس ، شهر جدید طبس با ارتفاع 690 متر از سطح دریاست.
شهر قدیم طبس و بسیاری از روستاهای توابع آن ، در زلزله 25 شهریور سال 1357 به کلی ویران شد.

»» مراکز تاریخی :

باغ گلشن ، مدرسه دومناره گلشن ، سد تاریخی کریت ، بقعه امام زاده حسین بن موسی (ع) ، حسینیه عمادالملکی ، مزار پیر حاجات ، قلعه سنگی ده محمد و...

شهرستان میبد:

شهرستان میبد در پنجاه کیلومتری شمال غربی شهرستان یزد قرار دارد. این شهرستان با 1271 کیلومترمربع وسعت، کوچکترین شهرستان استان است و به لحاظ تراکم نسبی جمعیت، بعد از یزد قرار دارد. در حال حاضر جمعیت این شهرستان بالغ بر 62286 هزار نفر است.
شهرستان میبد شامل یک بخش مرکزی و دو دهستان بفروئیه و شهیدیه است. اگر چه بافت سنتی این شهرستان در طول زمان گزندهای فراوان دیده است ؛ اما یکی از نمونه های نادر شهرهای باستانی ایران به شمار می رود.
یک روایت افسانه ای حکایت از آن دارد که میبد در زمان کیومرث بنیان گذاری شد و نخستین آدمیان از راه آب و دریا به این سرزمین پا گذاشتند. راه های باستانی آن را سواران مادی ، پارسی ، اشکانی و ساسانی درنوردیدند. نارین قلعه میبد کهنترین سند تاریخی و شهرسازی استان یزد است.
سکه های به جای مانده از دوران پوراندخت ساسانی که در این شهرستان ضرب می شد، از جمله اسناد تاریخی است که اهمیت سیاسی و مدنیت شهرستان میبد را در دوران ساسانی نشان می دهد.

»» مراکز تاریخی :

نارین قلعه، مسجد جامع میبد، مسجد جامع فیروز آباد، مسجد جامع بفروئیه، مسجد جامع زیرگ بیده، قلعه های پراکنده، مجموعه کاروانی رباط، زیارتگاه خدیجه خاتون ، پیرچراغ، کاروانسرای شاه عباسی، باروی شهر قدیم شامل برج ها، حصارها، خندق ها و دروازه های شهر از دوره ساسانی به بعد و...