پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398
تعزیرات استان یزد
| |
واحدهای تابعه

شهرستان اردکان:


شهرستان اردکان باوسعت بیش از بیست وسه هزار کیلومتر مربع وارتفاع هزار وسیصد متر از سطح دریا، در شصت کیلو متری شمال غرب استان و در حاشیه کویر نمک قرار دارد ودارای
97960 نفر جمعیت است. گفته شده است اردکان در قرن هفتم ه.ق در (زردک) (قدیمی ترین آبادی این منطقه) بنا شده است. این شهرستان دارای سه بخش (مرکزی)، (خرانق) و (عقدا) است. مرتفع ترین قسمت این شهرستان قله (میل) و

 پست ترین ناحیه آن کویر (سیاه کوه) است.


آب وهوای اردکان عمدتا صحرایی است. کمی نزولات جوی،بالا بودن میزان تبخیر، پدیده بیابان زایی و حرکت شن های روان از ویژگی های خاص این منطقه است. بیشتر مردم این منطقه به کشاورزی وباغدای شتغال دارند.


»» مراکز تاریخی :


مسجد جامع اردکان، مسجد زیر ده،تکیه بازار نو، امام زاده میر سید محمد (ع)، موزه مردم شناسی ،امام زاده سید نورالدین(ع)، چهار سوق، آب انبار دو راه، آب انبار قلعه، تکیه بازار نو، سنگ قبر ملا عارف، ومراکز مذهبی زرتشتیان عبارت از: پیر شاه اشتاد ایزد، پیر شاه تشرایزد، پیر شاه مهر ایزد، پیر شاه مراد، پیر شاه فریدون، پیر هریشت، پیر سبز چک چک، زیارتگاه پارس بانو و.....

شهرستان بافق:


این شهرستان با مرکزیت شهر بافق، در فاصله یکصد وبیست کیلومتری جنوب شرقی یزد و در ارتفاع 927 متر از سطح دریا قرار دارد. وسعت این شهرستان 15298 کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از 50845 نفر است و از دو بخش وشش دهستان تشکیل شده است.
به علت وجود درختان خرما در این منطقه، صنایع دستی وابسته به نخل در این شهرستان رونق فراوان دارد. همچنین این شهرستان به لحاظ وجود معادن غنی بسیار حایز اهمیت بوده وشغل بسیاری از مردم آن معدن کاری است.»» مراکز تاریخی : 


امام زاده عبد الله(ع)، مسجد جامع، مسجد سر استخر، تپه های قاضی میر جعفر، مسجد امام حسین(ع)، مسجدچهارده معصوم(ع)، حسینیه امام زاده، مسجد حاج حسین و...شهرستان ابرکوه:


شهرستان ابرکوه با وسعت 5641 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 51552 نفر در یک صد و چهل کیلومتری غرب شهرستان یزد قرار دارد. مرکز این شهرستان، شهر ابرکوه با وسعت شش کیلومتر مربع است وبیشتر اهالی ان به کشاورزی اشتغال دارند.


ابرکوه یکی از شعب راه ابریشم است که در گذشته آباد وپرجمعیت بود. نام آن در منابع قدیم وجدید به صورتهای (ابرقو)،(ابرقویه)،(برقوه) و(درکوه) آمده است. در نزدیکی ابرکوه تپه های سیاه رنگی وجود دارد که به آن تل (خاکستر) نیز می گویند. برخی از مردم معتقدند که آتش (ابراهیم ع) در این مکان افروخته شده وعده ای نیز آنها را به آتش (سیاوش) نسبت می دهند.

اگر چه این روایت جنبه افسانه دارد ،اما (سرو پنج هزار ساله) ابرکوه نشان از قدمت ودیرینگی این شهر میدهد.

»» مراکز تاریخی :


گنبد عالی،مزار پیر حمزه سبز پوش،مقبره حسن بن کیخسرو، گنبد سیدون وگنبد گل سرخی، قطبیه، مسجد حاجی کامل، امامزاده احمد ابن جعفر(ع)، مناره های مسجد نظامیه، مسجد جامع ابرقو، مسجد بیرون یا مسجد امام رضا (ع)، پریشک یا پیر صدق، پیر حسین، مقبره اشرف الدوله حسن بن شمس الدین مهر، امام زاده عباس، یخچال دوره قاجاری، تل های خاکستری،بی بی سارا خاتون، بناهای کوه صفه، بادگیرها، محله های قدیمی چون: درقلعه، بنادان، جرمدین، صفاییه، جهانستان، دروازه میدان، گل کاران، شهرستان اشکذر:


شهرستان اشکذر با وسعت 5486 کیلومتر مربع در شمال غربی استان قرار دارد. جمعیت این شهرستان در سال 1395 بالغ بر 32566 نفر بوده است. مرکز این شهرستان اشکذر است و دارای دو بخش مرکزی و خضرآباد و سه دهستان است.»» مراکز تاریخی : 


مجموعه حجت آباد وزیر شامل: حمام، آب انبار و بازار، مجموعه سلطانیه در بندآباد، مسجد ریگ، مسجد امیرالمؤمنین زارچ، مجموعه تاریخی ندوشن و ...


شهرستان مهریز:


شهرستان مهریز در سی کیلومتری جنوب شهرستان یزد و در همسایگی شهرستان تفت ، بافق ، خاتم و استان کرمان قرار دارد. این شهرستان با وسعت 14684 کیلومتر مربع، دارای جمعیت بیش از 51733 نفر می باشد.


بنای این شهرستان را به مهرنگار دختر انوشیروان نسبت داده اند. به دلیل حاصلخیزی اراضی این شهرستان، بیشتر مردم این منطقه به کار کشاورزی اشتغال دارند. یکی از چشمه های پر آبی که بخش عمده آب کشاورزی منطقه مهریز و یزد را تامین می کند، چشمه زیبا و تماشایی غربالبیز در نزدیکی روستای مذوار است.


»» مراکز تاریخی : 


مسجد جامع مهرپادین، مسجد جامع بغدادآباد، مسجد جامع خورمیز، قلعه تاریخی خورمیز، پیرنارکی، کاروانسرای زین الدین، مسجد جامع خونزا یا هنزا، چشمه غربالبیز، سایت تاریخی غربالبیز، مجموعه سریزد شامل : قلعه، کاروانسرا و چاپارخانه، قلعه باغ دهک ، سرو تاریخی منگ آباد، باغ پهلوانپور و ...


شهرستان تفت:


شهرستان تفت
 در جنوب غربی استان یزد واقع شده و مرکز آن شهر تفت است. به دلیل قرار گرفتن در دامنه‌های شیرکوه از آب و هوایی خنک نسبت به دیگر شهرستان‌های استان برخوردار است. مساحت شهرستان تفت در حدود ۵۸۴۶ کیلومتر مربع می‌باشد و اکثر جمعیت آن، ساکن روستا می‌باشند که در حال حاضر جمعیت آن شهرستان بالغ بر 43893 نفر میباشد.

 ده‌بالا و طزرجان و نیر و سخوید از معروفترین روستاهای شهرستان تفت هستند که به دلیل دارا بودن آب و هوای خنک کوهستانی تفرجگاه مردم استان یزد در فصل تابستان هستند. تفت در بلندترین نقطه استان قرار دارد و از آن می‌توان به عنوان بام استان یاد کرد، این شهرستان در کنار ارتفاعاتشیرکوه بین ارتفاع ۱۲۰۰ تا ۴۰۷۵ متر از سطح دریا واقع شده که به دلیل نزولات جوی و ارتفاع مناسب و واقع شدن در بین کویرهای مروست و ابرکوه، این شهرستان به عنوان یکی از مناطق ییلاقی استان یزد معرفی می‌شود، با توجه به استعداد ناحیه بیشتر مردم تفت کشاورز و باغ دار هستند، از فراورده‌های کشاورزی این منطقه می‌توان گندم، جو، بنشن، تره بار، انار، هلو، زردآلو، گوجه و گردو را نام برد، که انار تفت فراوان و به علت آبدار بودن و قابلیت نگهداری بالای آن از کیفیت خوبی برخوردار بوده و به نقاط دیگر کشور و خارج از کشور صادر می‌شود»» مراکز تاریخی : 

مسجد و حسینیه شاه ولی ، غار فراشاه ، کوه تاریخی ارنان و .... نام برد


شهرستان میبد:


شهرستان میبد در پنجاه کیلومتری شمال غربی شهرستان یزد قرار دارد. این شهرستان با 1271 کیلومترمربع وسعت، کوچکترین شهرستان استان است و به لحاظ تراکم نسبی جمعیت، بعد از یزد قرار دارد. در حال حاضر جمعیت این شهرستان بالغ بر 99727 نفر است.
شهرستان میبد شامل یک بخش مرکزی و دو دهستان بفروئیه و شهیدیه است. اگر چه بافت سنتی این شهرستان در طول زمان گزندهای فراوان دیده است ؛ اما یکی از نمونه های نادر شهرهای باستانی ایران به شمار می رود.


یک روایت افسانه ای حکایت از آن دارد که میبد در زمان کیومرث بنیان گذاری شد و نخستین آدمیان از راه آب و دریا به این سرزمین پا گذاشتند. راه های باستانی آن را سواران مادی ، پارسی ، اشکانی و ساسانی درنوردیدند. نارین قلعه میبد کهنترین سند تاریخی و شهرسازی استان یزد است.

سکه های به جای مانده از دوران پوراندخت ساسانی که در این شهرستان ضرب می شد، از جمله اسناد تاریخی است که اهمیت سیاسی و مدنیت شهرستان میبد را در دوران ساسانی نشان می دهد.»» مراکز تاریخی : 


نارین قلعه، مسجد جامع میبد، مسجد جامع فیروز آباد، مسجد جامع بفروئیه، مسجد جامع زیرگ بیده، قلعه های پراکنده، مجموعه کاروانی رباط، زیارتگاه خدیجه خاتون ، پیرچراغ، کاروانسرای شاه عباسی، باروی شهر قدیم شامل برج ها، حصارها، خندق ها و دروازه های شهر از دوره ساسانی به بعد و..

شهرستان بهاباد :

شهرستان بهاباد در ۲۲۰ کیلومتری شمال شرقی یزد و 85 کیلومتری شمال شرق شهر بافق واقع شده و در مختصات جغرافیایی 56 درجه تا 56 درجه و 2 دقیقه طول شرقی و 31 درجه و 51 دقیقه تا 31 درجه و 53 دقیقه عرض شمالی قرار دارد. مرکز این شهرستان در ارتفاع 1398 متر از سطح دریا, واقع شده است.این شهرستان از جنوب وجنوب شرق با استان کرمان هم مرز می باشد ،به طوری که با شهرستان های کوهبنان و راور استان کرمان به ترتیب 75 و120 کیلومتر فاصله دارد.بیشتر مردم آن به کشاورزی و دامپروری مشغول بوده و دین مردم، اسلام (شیعه) می‌باشد.

شهرستان بهاباد به مرکزیت شهر بهاباد از ترکیب بخش‌های مرکزی به مرکزیت شهر بهاباد مشتمل بر بخش جلگه احمدآباد و بخش اسفیچ در تابعیت استان یزد ایجاد و تأسیس شد. در حال حاضر جمعیت این شهرستان بالغ بر 17221 نفراست .

 

اماکن تاریخی :

یکی از جاهای دیدنی بهاباد موزه علوم طبیعی می‌باشد. این موزه در چهار بخش آبزیان، مینرال، بی مهرگان و آموزش عینی دایر است.از دیگر جاذبه‌های شهرستان بهاباد در بخش جلگه ی احمدآباد واقع شده که می‌توان به مجموعه ی تاریخی جنت آباد و رودخانه ی شور نام برد.

شهرستان خاتم :

خاتم در جنوبی‌ترین نقطه استان یزد، با ارتفاع ۱۶۰۰ متر از سطح دریا با وسعت حدود 8800کیلومتر مربع در مختصات ۳۱ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۳۹ درجه و ۳۲ دقیقه عرض شمالی و ۵۴ درجه و ۴۰ دقیقه طول شرقی واقع گردیده است. این شهرستان از شمال به شهرستان مهریز، از شمال غرب به شهرستان ابرکوه، از شرق به شهرستان شهربابک (استان کرمان)، از غرب به شهرستان بونات (استان فارس)، و از جنوب به شهرستان نیریز (استان فارس) محدود می شود. که جمعیت این شهرستان بالغ بر 36563 نفر بر اساس آخرین سرشماری است .

آب و هوای خاتم بیابانی و نیمه بیابانی است. بخش عمده این شهرستان، زیر پوشش جنگلی قرار دارد. جنگل‌های پسته وحشی «باغ شادی» و جنگل‌های بادام کوهی «چنار ناز» از جمله پوشش گیاهی این منطقه به شمار می‌روند. وجود منابع آبی فراوان از جمله سفره‌های وسیع آب‌های زیرزمینی، هم‌جواری با شهرستان سرسبز بوانات و قرار گرفتن در مسیر رودخانه های بوانات، چشم‌انداز نویدبخشی را برای کشاورزی این منطقه ترسیم کرده است. وجود چاه آرتزین شهرستان خاتم نمونه‌ای از فراوانی آب در این منطقه است. البته میزان نزولات جوی در خود شهرستان پایین و دارای میانگین 110 میلی متر در سال است ولی بارش برف و باران قابل توجه در بالادست شهرستان و جاری شدن رودخانه های اعظم و منج باعث تغذیه سفره های زیر زمینی آن می شود.

 

اماکن تاریخی :

در مورد قدمت هرات و مروست آثار و شواهد نشان می‌دهد که این دو منطقه بسیار قدیمی و تاریخی است و مورخان را بر این باور است که منشأ سکونت در این منطقه به زمان ورود آریایی ها به ایران باز می‌گردد.منطقه هرات و مروست در قرون گذشته جزیی از مملکت فارس بوده که پایتخت آن شهر استخر بوده است. این منطقه در دوره ساسانیان به علت واقع شدن بین یزد و کرمان و فارس از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. آثار و ابنیه تاریخی باقیمانده خود شاهدی بر این مدعا است. در آثار اسلامی ( مسالک الممالک استخری، صوره الارض ابن حوقل، معجم البلدان یاقوت حموی، تاریخ کرمان پاریزی و فارسنامه ناصری  از دو شهر هرات و مروست به نیکی یاد شده است. ابن بلخی در کتاب خود در مورد هرات، توابع آن و مروست می نویسد: « صاهه (چاهک) و هراه(هرات)" دو شهرک اند. هوای آن معتدل و آب روان و هر دو آباد است. از مهمترین آثار باستانی و تاریخی این شهرستان می توان به قلعه کبری واقع در بالای کوه سرچشمه با فاصله ۵ کیلومتری شهر هرات، قدمگاه علی در ۵ کیلومتری غرب هرات، بقعه تاریخی پیر غیب با سنگ نوشته های به خط میخی در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب غربی هرات (منطقه بوروییه)، مسجد فتح آباد در ۵ کیلومتری شمال شرقی هرات نام برد. شایان ذکر است بسیاری از آثار باستانی شهر هرات بر اثر سیل ویرانگر سال ۱۳۶۵ از بین رفته است.

 

 

شماره تلفن های اداره کل و آدرس پستی  ادارات تابعه استان یزد

ردیف

واحد

شماره تلفن و فاکس

آدرس پستی

1

اداره کل استان

37243322_035 و 37254247 و 37247400

فاکس : 37244700

یزد بلوار آیت الله طالقانی جنب آزمایشگاه مرکزی ابتدای کوچه شهید زمانی کدپستی 8916697397

2

اردکان

32245404 _ 035

اردکان_بلوار شهیدبهشتی مجتمع ادارات کوچه شهید فاضل پور_کدپستی 8951831563

3

تفت

32632850 _ 035

تفت _شهرک ادارات جنب اداره اوقاف کدپستی 8991786858

4

بافق

32428687 _ 035

بافق _ خیابان 14معصوم جنب اداره تعاون کدپستی 8971754659

5

مهریز

32532332 _ 035

مهریز _ بلوار هفتم تیر جنب اداره برق _کدپستی  8981916539

6

میبد

32356006 _ 035

میبد _ شهرک امام جعفرصادق خیابان شهریار کدپستی8961978859